- NOVINKY - O NÁS - DEVON REX - MAČKY - KOCÚRI - NA DÔCHODKU - MAČIATKA - ODCHOVY - GALÉRIA - KONTAKT - LINKY - SIEŇ SLÁVY -


STAROSTLIVOSŤ O MAČIATKO

 

Za možnosť publikovať uvedený text ďakujeme chovateľskej stanici Silver Legend.

S obsahom textu sa plne stotožňujeme, a dúfame, že nám pomôže a poslúži ako návod pri výbere starostlivých a zodpovedných majiteľov pre naše mačiatka.

 

Každé mačiatko je živý tvor s jedinečnou povahou. A pretože sa stane členom rodiny na niekoľko rokov (10-20 rokov), je potrebné si ho veľmi starostlivo vybrať.
V prvom rade je potrebné, aby celá rodina bola na mačiatko pripravená a poznala všetky radosti aj starosti, ktoré sú s týmto novým členom spojené. Len so správnym prístupom a pochopením myslenia mačky vám tieto tvory prinesú do života šťastie a veľa lásky. Samozrejme je potrebné zvážiť  aj možnosť alergie a finančné náklady, ktoré sú s mačiatkom spojené. Kým si mačiatko kúpime, je potrebné si zvoliť vhodné plemeno. Každé plemeno sa vyznačuje určitým geneticky daným správaním od temperamentných plemien až po vyslovene pokojné. A nie len vlastnosti, ale aj starostlivosť, ktorú si dané plemeno vyžaduje je veľmi podstatná, a je potrebné zvážiť či sme alebo nie sme schopní mu túto starostlivosť poskytnúť. O charakteristike plemena devon rex, jeho temperamente a odlišnostiach od iných plemien mačiek sa dočítate viac na našej stránke Devon rex.


Ešte kým sa rozhodnete pre kúpu mačiatka, mali by ste si premyslieť zopár faktov, ktoré sú s mačičkou spojené.

Samotná výbava pre prvé mačiatko, krmivo, podstielka a hračky, jednoducho všetko niečo stojí a nie najmenej. Mesačne sa môže čiastka vyšplhať na 35 € a viac.

Veterinárna starostlivosť tiež nie je najlacnejšia záležitosť, skôr sú to astronomické čísla.

Budete ochotní tolerovať hry, lovenie, naháňanie a pár škrabancov na nábytku? Mačky dodržujú väčšinou rannú a večernú loveckú hodinku, kedy behajú z rohu do rohu a lovia samé seba :o) príp. sa naháňajú s ostatnými mačacími kamarátmi, pričom dupú ako kone a samozrejme pri rannej naháňačke sa musia otáčať priamo v posteli a to len preto, že je asi 4-6 hod. ráno a vy ešte chcete spať. Ale ak vstanete, určite sa dobre pobavíte na tom čo vaše štvornohé ratolesti predvádzajú :o))

Nezabúdajte, že mačiatko potrebuje každodennú starostlivosť, kŕmenie, čistenie toalety, česanie a atď. na niekoľko rokov, v prípade dovolenky aj náhradnú starostlivosť.

Malé mačiatko je ako malé dieťa a Vás čaká jeho výchova. Uvážte či sa mu budete môcť venovať. Tak ako si mačiatko vychováte, takej dospelej mačky sa dočkáte. Takže nerobte nič čo nechcete robiť do konca života, pretože mačka sa toho bude všemožne dožadovať. A odúčanie je veľmi ťažký proces :o)

Kožúšok mačičky denne stratí niekoľko chlpov, ktoré sa stanú súčasťou domova a života.

Nikdy nekupujte mačiatko len preto, že to chce vaše dieťa. Pravdepodobne sa oň budete starať aj tak Vy. Už po 24 hodinách to bude len a len vaša mačka. Takže nové mačiatko musíte chcieť v prvom rade Vy, rodičia.

Mačiatko sa bude dožadovať Vašej spoločnosti a bude chcieť byť pri každej činnosti v dome. Je veľmi pravdepodobné, že bude chcieť spať priamo vo Vašej posteli.

Nečakajte, že Vás mačka bude poslúchať na slovo! Aj keď vie čo od nej vyžadujete, každá mačka sa drží zásady " žiadne pravidlá nedodržujem"

Mačky veľmi rady chodia spať do skríň, a niekedy tam aj poupratujú rovno von zo skrine.

Izbové kvety sa veľmi často stávajú pravidelným terčom zábavy mačičky, hlavne v detskom veku, minimálne ich bude okusovať. Niektoré izbové rastliny môžu byť pre mačku smrteľne jedovaté.  Bude ich potrebné dať na miesta, kam sa nedostane a takých miest veľa nie je :o)

Niektoré mačky majú radi ľudskú stravu a dožadujú sa jest priamo z  taniera. A aj keď to jesť nechcú, jednoducho tam musia strčiť svoj zvedavý noštek, aby vedeli, čo je dnes na obed :o)

Osobne zastávam názor, že dvom mačiatkam je spolu lepšie. Veľa mačiatok, ktoré žijú samé  sa nudí a potom to môže mať za následok nežiadúce zábavky, napr. v čase keď ste v práci. Ak teda uvažujete o kúpe dvoch mačiatok, ideálnym riešením je kúpa dvoch súrodencov, alebo dve mačiatka v podobnom veku. Aj ja sama si kupujem svoje chovné zvieratá v podobnom veku, prip. vyrastajú spolu s aktuálnym vrhom.

Mačky rady skáču na stôl, skrine a nábytok. Používajú ich ako rozhľadňu, aby im náhodou niečo neuniklo a zároveň je to pre nich útočisko a dodáva im pocit bezpečia. Pre mačku je nepochopiteľné, ak by ste sa jej to snažili zakazovať.

Mačky potrebujú škriabať. Ak nechcete, aby na to používali nábytok, je potrebné, aby v byte bolo aspoň jedno škrabadlo (min. 120 cm vysoké, aby vyhovovalo aj dospelej mačke).

A ak si myslíte, že neposlušné mačiatko proste vyhodíte za dvere a budete ho ignorovať, ste na omyle. Asi ste ešte nepočuli žalostný plač, mňaukanie a škriabanie na dvere. Naozaj je to na nevydržanie.

Je vhodné si zaobstarajť knihu o mačkách, kde nájdete dobré rady o starostlivosti, niečo o správaní mačiek a podobne...

Byt/dom bude potrebné zabezpečiť, aby mačiatko neprišlo k úrazu - okná, balkón, skrine, chemické látky, čistiace prostriedky. článok nájdete tu.

Každá mačka je individuálny jedinec, takže má aj svoje "zvyky". Už čoskoro po príchode vás zoznámi so svojimi požiadavkami na chod domácnosti :o), napr. čo a kedy rada papká, kedy sa rada škrabká a kde bude spávať a pod.

Týmto som nechcela povedať, že mačky sú neskutočné potvory, ale že sú to živé tvory, ktoré majú vlastný životný štýl. Mačky sú úžasné, zábavné, prítulné a priateľské.


© DD Design